Bloczki betonowe

19 Views Comment Off
Bloczki betonowe
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Elementy konstrukcyjne w budownictwie

W budownictwie funkcjonuje kilka rodzajów elementów budowlanych wykorzystywanych do budowy ścian i fundamentów. W zależności od przeznaczenia budowy zaopatrują się w cegły, bloczki betonowe lub pustaki.
Cegły to prostopadłościenne materiały budowlane stosowane przy wnoszeniu zarówno fundamentów jak i ścian nośnych, słupów oraz murów i niektórych stropów. Ich historia w budownictwie sięga już starożytności. Materiałem budującym cegłę są: glina, wapno, piasek oraz cement.
Bloczki betonowe, podobnie jak cegły czy pustaki, są drobnymi materiałami wykorzystywanymi jako elementy konstrukcyjne w budownictwie. Wykonuje się je z betonu zwykłego i stosuje zarówno w budownictwie podziemnym jak i nadziemnym, m.in. do budowy ścian piwnicznych, podmurówek oraz ław fundamentowych. Przy budowie fundamentów pozwalają już na etapie budowy osiągają swoją maksymalną wytrzymałość – w odróżnieniu do wykorzystanych w tym celu mieszanek betonowych Wykonanie konstrukcji z użyciem bloczków betonowych, oprócz wytrzymałości na ściskanie, zapewnia mrozoodporność i niski stopień nasiąkliwości.
Pustaki są elementami ceramicznymi lub betonowymi wykorzystywanymi przy budowie ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. Proces produkcji pustaka jest zbliżony do produkcji cegieł jednak zasadniczą cechą różniącą te dwa materiały jest wielkość oraz struktura. Pustaki są bowiem elementami o dużych wymiarach zawierającymi otwory.Wytrzymałość mechaniczną pustaków, podobnie jak w przypadku innych elementów konstrukcyjnych, opisuje się przy pomocy klasy.

Zobacz także pozostałe artykuły o budownictwie:

Frazy: endoskop laryngologiczny sinutronic, standy eliptyczne cena druku, żwir siany ostrów, internorm okno kf410, Minikoparka Gorlice, przesłony wodoszczelne, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, armatura łazienkowa Apavisa, Fotoprzekaźnik przeciwsobny, lpk110, geodeta głogów cennik

About the author

Related Articles

Archiwa
Kategorie